آموزش سئو

کنیبالیزیشن چیست و چگونه باید این مشکل را رفع کرد؟

کنیبالیزیشن چیست

(cannibalization) کنیبالیزیشن چیست و چگونه باید این مشکل را رفع کرد؟

کنیبالیزیشن که در زبان فارسی به آن هم نوع خواری گفته می شود اصطلاحی در سئو سایت است و زمانی اتفاق می افتد که دو یا چند صفحه از یک سایت با هم برای کسب رتبه در کلمات کلیدی مشابه به رقابت بپردازند. این اتفاق به نوعی مانند یک جنگ داخلی است و می تواند به سایت شما ضربه بزند.

اصطلاحات زیادی در طراحی سایت و سئو به کار می روند و کنیبالیزیشن یا هم نوع خواری نیز یکی از این اصطلاحات می باشد.

کنیبالیزیشن چیست؟

گاهی ممکن است که پیش بیاید در یک وب سایت دو صفحه و یا بیش تر، در نتایج جستجو یک یا چند کلمه کلیدی مشابه نمایش داده شوند و در واقع سایت شما دو صفحه مجزا دارد که برای کلمات کلیدی یکسانی رتبه بندی می شوند.

اتفاقی که معمولا در چنین شرایطی رخ می دهد این است که گوگل چند صفحه از سایت را در نتایج جستجو به کاربران نمایش خواهد داد.

به احتمال زیاد مطالب این صفحات از سایت به یکدیگر بسیار نزدیک هستند که باعث شده است کلمات کلیدی مشابهی در آن ها به کار روند و یا این که خودتان قصد داشته اید که این صفحات در کلمات کلیدی شبیه به هم رتبه کسب کنند.

در صورتی که چنین موقعیتی پیش آید صفحات نام برده از سایت شما در کسب رتبه برای کلمه های کلیدی یکسانی با هم به رقابت خواهند پرداخت و سعی می کنند که رتبه برتر در موتور جستجو گوگل را از آن خود کنند و آن را از یکدیگر بربایند.

در چنین شرایطی گفته می شود که کنیبالیزیشن رخ داده است.

بیشتر بخوانید: بهترین روش تحقیق کلمات کلیدی برای سایت

چگونه از بروز کنیبالیزیشن پیشگیری کنیم؟

چگونه از بروز کنیبالیزیشن پیشگیری کنیم؟

باید توجه داشته باشید که در صفحات مختلف سایت شما کلمات کلیدی مشابهی وجود نداشته باشد.

ممکن است که آدرس های دو صفحه کاملا با هم تفاوت داشته باشند و با استفاده از افزونه هایی که برای سئو سایت استفاده می شوند،

برای دو صفحه کلمات کلیدی مشخصی را در نظر گرفته باشید که شبیه هم نیستند اما حواستان باشد که موتور جستجو گوگل به خودی خود با توجه به درکی که از محتوای صفحه به دست می آورد تصمیم می گیرد که موضوع درباره چیست و کلمات کلیدی که تشخیص می دهد را به با توجه به تکرار کلمات در صفحه انتخاب می کند.

به یاد داشته باشید که باید صفحات سایت را در بازه های زمانی منظم آپدیت و بروز رسانی کنید تا از بروز کنیبالیزیشن پیشگیری کرده باشید.

چگونه باید مشکل کنیبالیزیشن را رفع کرد؟

در صورتی که با استفاده از روش های رایج متوجه شدید که همنوع خواری یا کنیبالیزیشن در سایت شما اتفاق افتاده است،

باید هر چه سریع تر نسبت به رفع آن اقدام کنید. روش های مختلفی برای این کار وجود دارند که استفاده از برخی از آن ها توصیه می شود.

روش هایی مانند ادغام کردن هر دو صفحه که کلمات کلیدی مشابه دارند،

حذف محتوایی که اهمیت خاصی در سایت ندارد، بهینه سازی دوباره،

لینک سازی داخلی، بهره بردن از تگ کنونیکال، ریدایرکت 301 و…

از جمله روش های رایج برای حل این مشکل به حساب می آیند.

در ادامه مختصرا این روش ها توضیح داده می شوند.

چگونه باید مشکل کنیبالیزیشن را رفع کرد؟

بهینه سازی دوباره صفحات

این روش از جمله بهترین روش ها برای حل مشکل کنیبالیزیشن به حساب می آید.

اگر مایل نیستید که هیچ کدام از صفحات دارای ایراد کنیبالیزیشن را پاک کنید و آن را از دست بدهید

و استفاده کردن از ریدایرکت 301 هم جزو گزینه های شما نیست،

بهترین کاری که می توانیدن انجام دهید، بهینه کردن دوباره صفحه ها است.

انجام آن به این شکل است که باید محتوای آن صفحه را وارسی کنید و در هر کجا کلمه کلیدی که باعث بروز مشکل شده است را دیدید، آن را حذف نمایید.

برای موفقیت آمیز بودن این روش باید عنوان صفحه و توضیحات متا و محتوا را دستوش تغییرا کنید.

پس تمام متا دیسکریپشن ها و تگ عنوان ها باید تغییر کنند.

این روش برای محتواهای کوتاه تر می تواند کارایی داشته باشد اما به دلیل این که نمی توان کل محتوای یک صفحه را تنها برای کلمات کلیدی خاصی بهینه کرد، برای محتواهای طولانی تر نمی تواند روش مناسبی باشد.

لینک سازی داخلی

با این کار می توانید سبب شوید که گوگل راحت بفهمد محتوای کدام صفحه مهم تر است. روش انجام آن به این صورت است که شما باید از صفحه ای که کم اهمیت تر است به صفحه مهم تر لینک بدهید. به این شکل گوگل خواهد فهمید که شما مایل هستید کدام صفحه رتبه بالاتری داشته باشد.

ریدایرکت 301

برخی از کارشناسان حوزه سئو در مورد این روش محتاط هستند. با این حال می توانید برای رفع مشکل کنیبالیزیشن از ریدایرکت 301 بهره ببرید.

ادغام محتوای مشابه

این روش هم می توانید گزینه خوبی باشد. شیوه انجام آن به این شکل است که محتوای مهم تر و غنی تری که رتبه بالاتری را به دست آورده است را در نظر بگیرید و محتوای کم اهمیت را در آن ادغام نمایید. این کار باعث می شود که در نهایت محتوای بهتری داشته باشید و مشکل کنیبالیزیشن هم حل می شود.

چه زمانی از تک کنونیکال استفاده می کنیم

تگ کنونیکال

زمانی که با صفحاتی مواجه شدید که محتوای آن ها کاملا شبیه به یکدیگر هستند و به قولی محتوای کپی در سایت تان وجود دارد، استفاده کردن از تگ کنونیکال توصیه می شود. برای استفاده از این روش باید به صفحه مورد نظر ریدایرکت 301 دهید تا گوگل متوجه شود که مطلب اصلی کدام است و به آن رتبه بهتری دهد.

در آخر

اکنون می دانید که کنیبالیزیشن چیست و چگونه باید این مشکل را رفع کرد. به عنوان مهم ترین گام باید سعی کنید که از بروز کنیبالیزیشن در سایت خود پیشگیری کنید تا درگیری با راه های مختلف از بین بردن این مشکل شما را کلافه نکند. در صورت وقوع مشکل نیز می توانید از راه های نام برده استفاده کنید.

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

AI Chatbot Avatar
گفتگو با شخص حقیقی چت کن با من