آموزش سئو بازاریابی دیجیتال

هوش مصنوعی چت جی پی تی (Chat GPT) چیست؟

هوش مصنوعی چت جی پی تی

اگر بخواهیم به طور خلاصه چت جی بی تی را شرح دهیم باید بگوییم که یک هوش مصنوعی است که فعلا عمده تمرکز آن بر روی تولید محتوا است اما در آینده قطعا در حوزه های مختلف دیگری نیز وارد خواهد شد هرچند که متخصصین شرکت مایکروسافت همین حالا هم اعلام کرده اند که این هوش مصنوعی به زودی به دنیای موسیقی نیز وارد خواهد شد.

برای استفاده از این تکنولوژی شما احتیاج به یک حساب در سایت openAI دارید که متاسفانه با شماره تلفن های ایران قادر به ساخت اکانت نخواهید بود. باید یک شماره خارج از کشور تهیه کنید.

هر ساله کمپانی ها با پیشرفت در هوش مصنوعی سعی می کنند تا سیستم های کامپیوتری مانند ما انسان ها به کلمات و پرسش های ما پاسخ دهند. openAI که زیرمجموعه کمپانی مایکروسافت است، هوش مصنوعی چت جی پی تی GPT را در نوامبر 2022 معرفی کرد.

GPT یک ربات چت هوشمند است که می تواند به سوالات ما در هر زمینه ای پاسخ دهد، اما از این تکنولوژی عمدتا برای تولید محتوا، برنامه نویسی و  آموزش و حتی سئو سایت استفاده می شود. لازم به ذکر است که اطلاعات این ربات مربوط به سال 2021 است و هنوز به اطلاعات و رویدادهای اخیر دسترسی نداشته است.

راهنمای استفاده از چت جی پی تی

قدم اول:

ابتدا وارد لینک زیر شوید:

https://openai.com/blog/chatgpt

در صفحه باز شده بر روی عبارت Try ChatGPT کلیک کنید.

Try ChatGPT

قدم دوم:

بعد از فشردن کلمه Try ChatGPT به صفحه زیر منتقل می شوید که نیاز است وارد اکانت خود شوید یا اینکه اقدام به ساخت اکانت کنید.

توجه کنید که برای ساخت اکانت نیاز به یک شماره مجازی خارجی و نرم افزار های تغییر آی پی خواهید داشت.

ChatGPT ورود به

قدم سوم:

پس از ورود به اکانت با وارد کردن این نشانی chat.openai.com میتوانید وارد صفحه چت جی پی تی شوید.

و در کادر پایین همین صفحه میتوانید متن گفت و گو مورد نیاز خود را وارد کنید.

نکته مثبت این است که خوشبختانه چت جی پی تی از زبان فارسی نیز پشتیبانی می کند.

یکی از ویژگی های اصلی Chat GPT-3 توانایی آن در درک زمینه یک مکالمه و ایجاد پاسخ های مناسب است. این از طریق استفاده از مکانیسم‌های

خودآگاهی امکان‌پذیر است، که به شبکه اجازه می‌دهد اهمیت کلمات و عبارات مختلف را در متن ورودی بر اساس ارتباط آنها با کار مورد نظر ارزیابی کند.

GPT

آیا هوش مصنوعی چت جی پی تی GPT به اینترنت متصل است؟

برخلاف ربات‌های چت سنتی، ChatGPT به اینترنت متصل نیست و به اطلاعات خارجی دسترسی ندارد. در عوض، به داده‌هایی که برای تولید پاسخ‌ها بر روی آنها آموزش داده شده است، متکی است. این داده ها شامل طیف گسترده ای از متون از منابع مختلف، از جمله کتاب، مقاله، و وب سایت است.

یکی از دلایل عدم اتصال GPT به اینترنت این است که برای یک سیستم پردازش زبان طراحی شده است نه یک موتور جستجو. هدف اصلی GPT درک و تولید متنی شبیه انسان است نه جستجوی اطلاعات در اینترنت. این کار از طریق فرآیندی به نام پیش‌آموزش انجام می‌شود،

که در آن سیستم مقدار زیادی داده را دریافت می‌کند و سپس خود را برای انجام وظایف خاص، مانند ترجمه یا خلاصه‌سازی، تنظیم می‌کند.

اگرچه Chat GPT-3 به اینترنت متصل نیست، اما همچنان می تواند بر اساس زمینه مکالمه پاسخ هایی ایجاد کند. این به این دلیل است که او بر روی متون بسیار متنوعی آموزش دید و یاد گرفت که روابط بین کلمات و مفاهیم را درک کند. در نتیجه، می‌توانید پاسخ‌هایی ایجاد کنید که به مکالمه مربوط می‌شوند و برای کاربر طبیعی است.

کاربردهای این فناوری چیست؟

هر چه به نظر می رسد افراد بیشتری با این فناوری جدید آشنا می شوند، سریعتر خواهیم دید که چگونه همه چیز می تواند تغییر کند.

در اینجا چند مثال مختصر از اینکه چگونه Chat GPT می‌تواند نقش‌ها را ساده‌سازی کند و روش خلق ارزش افراد را تغییر دهد، آورده شده است:

خدمات مشتری:

چت ربات های مجهز به هوش مصنوعی می توانند پشتیبانی 24 ساعته از مشتری را ارائه دهند و به پاسخگویی سریع و موثر به سوالات مشتریان کمک کنند.

فروش و بازاریابی:

چت بات‌ها می‌توانند مشتریان را از طریق فرآیند خرید به سمت تولید سرنخ، صلاحیت، کمک به سرنخ‌ها و بستن معاملات و حتی دیجیتال مارکتینگ راهنمایی کنند.

آموزش:

از چت ربات ها می توان برای آموزش و پاسخ به سوالات دانش آموزان به روشی تعاملی و جذاب استفاده کرد.

مراقبت های بهداشتی:

چت ربات های مجهز به هوش مصنوعی می توانند توصیه های پزشکی شخصی ارائه دهند و به تشخیص مشکلات سلامتی کمک کنند.

استخدام:

چت ربات ها می توانند به خودکارسازی فرآیند استخدام، صرفه جویی در زمان و منابع کمک کنند.

سفر:

چت ربات های مجهز به هوش مصنوعی می توانند به مسافران کمک کنند تا پروازها، هتل ها و موارد دیگر را تنها با چند کلیک رزرو کنند.

سرگرمی:

ربات‌های چت می‌توانند توصیه‌های شخصی‌سازی شده برای فیلم، موسیقی و موارد دیگر ارائه دهند. همچنین می توانید تمام سناریوها را برای فیلم ها یا نمایش ها بنویسید و متن آهنگ بنویسید.

مشاوره حقوقی:

وکلا می توانند از هوش مصنوعی چت جی پی تی برای ارائه سریع و کارآمد مشاوره حقوقی به مشتریان خود استفاده کنند.

و به راحتی اطلاعات حقوقی و رویه قضایی مرتبط را جستجو کنند.

هوش تجاری:

چت ربات های مجهز به هوش مصنوعی چت جی پی تی می توانند به اطلاعاتی در باره روند بازار و رفتار مشتریان دست پیدا کنند.

چت GPT

چرا چت GPT مهم است؟

یکی از دلایل اصلی اهمیت GPT Chat این است که نشان دهنده پیشرفت قابل توجهی در زمینه NLP است.

مدل های زبان سنتی بر تکنیک‌های آماری آموزش داده شده بر روی مجموعه داده‌های بزرگ گفتار انسان برای پیش‌بینی کلمه بعدی در یک دنباله تکیه می‌کنند. در حالی که این مدل ها به نتایج چشمگیری دست یافته اند، مقدار داده هایی که می توانند برای آموزش استفاده کنند محدود است.

از سوی دیگر، GPT Chat از معماری مبتنی بر ترانسفورماتور استفاده می کند که به آن اجازه می دهد تا مقادیر زیادی از داده ها را به صورت موازی پردازش کند،

بنابراین اطلاعات بیشتری در مورد زبان و تفاوت های ظریف آن بیاموزد و در نتیجه توانایی انسان برای درک و تولید متن را توسعه دهد.

یکی دیگر از دلایل مهم بودن GPT Chat این است که می توان از آن برای ساخت برنامه های مختلف استفاده کرد. اینها شامل ربات‌های گفتگو، سیستم‌های ترجمه ماشینی، ابزارهای خلاصه‌سازی متن و موارد دیگر می‌شوند.

برنامه های کاربردی بالقوه برای GPT Chat بی پایان هستند و این پتانسیل را دارند که شیوه تعامل ما با رایانه ها و ماشین ها را متحول کنند.

آیا هوش مصنوعی چت جی پی تی ChatGPT جایگزین گوگل خواهد شد؟

چند ماه پیش، به گفته یکی از معاونان موتور جستجو DuckDuckGo، از آنجایی که قدرت و نفوذ گوگل در اینترنت به چنین سطح بحرانی رسیده است، مردم تصمیم می گیرند از گوگل استفاده نکنند. اما اکنون گوگل با خطر بزرگ دیگری روبروست به نام چت بات ChatGPT.

روزی که استنفورد گوگل را تأسیس کرد، یاهو و آلتاویستا بر دنیای موتورهای جستجو تسلط داشتند.

با این حال، الگوریتم PageRank گوگل که اهمیت هر وب سایت را بر اساس لینک هایی که سایر وب سایت ها به آن ارائه می دهند می سنجد،

عملکرد بهتری داشته و در مدت زمان کوتاهی گوی سبقت را در بازار به دست گرفت.

گوگل موتور جستجوی خود را در سال 1998 معرفی کرد و سالها هیچ موتور جستجویی به آن نزدیک نشد.

اما اکنون، تعداد انگشت شماری از شرکت‌ها که برخی از آنها توسط کارمندان سابق گوگل تأسیس شده‌اند، معتقدند که این وضعیت در شرف تغییر است.

این شرکت ها می گویند که یک روش جستجوی بسیار قدیمی، که در آن موتورهای جستجو برای یافتن آنها،

کل اینترنت را جست و جو می کردند، به یک روش جستجو با الگوهای زبانی بزرگ تبدیل شده است که

پایگاه داده های عظیمی از متن را تجزیه و تحلیل می کند.

به جای مشاهده ده ها صفحه از نتایج مرتبط، مستقیماً به سؤالات پاسخ دهید.

و این دقیقاً همان فناوری است که ChatGPT برای ایجاد پاسخ های بسیار سریع به درخواست های کاربر استفاده می کند.

به گفته برخی کارشناسان، گوگل در حال حاضر در موقعیت خطرناکی قرار دارد

و ابزارهای هوش مصنوعی مانند هوش مصنوعی چت جی پی تی ChatGPT می توانند در سال های آینده به تهدیدی بزرگ برای این موتور جستجو تبدیل شوند.

نظرات کارشناسان درباره آینده گوگل چیست؟

مورگان استنلی در یادداشت دسامبر خود به سرمایه گذاران به امکان استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی برای جستجوی نظرات محصولات و سفر از سوی کاربران اشاره کرد.

پل باچیت، کارمند سابق گوگل و توسعه دهنده جی میل، چند روز پیش توییت کرد که گوگل «فقط یک یا دو سال تا هرج و مرج کامل فاصله دارد».

شاید گوگل یک یا دو سال با هرج و مرج کامل فاصله داشته باشد. زیرا هوش مصنوعی نیاز به صفحه نتایج این موتور جستجو را از بین می برد و این دقیقا منبع درآمد اصلی این شرکت است.

حتی اگر گوگل بتواند چنین قابلیت‌هایی در سطح هوش مصنوعی را در موتور جستجوی خود تعبیه کند،

بدون از بین بردن ارزشمندترین بخش تجارت خود قادر به انجام این کار نخواهد بود.

بنابراین آینده جستجوی اینترنتی را می توان پیش‌بینی کرد که نوار/URL جستجوی مرورگرها با هوش مصنوعی جایگزین می‌شوند.

و در صورت درخواست، می‌توانند بهترین پاسخ ممکن را در قالب پیوند به وب‌سایت یا محصول مورد نظر نشان دهند.

کارمند سابق گوگل در دفاع از پیش‌بینی‌های خود گفت هوش مصنوعی همان کاری را که گوگل با صفحات زرد انجام داد،

با موتورهای جستجو انجام می‌دهد که فهرستی از افراد و کسب‌وکارها را با شماره تلفن و آدرس ارائه می‌کرد.

نتیجه گیری

با تمام این اوصاف، هستند کسانی که معتقدند تسلط گوگل بر اینترنت و نفوذ عظیم موتور جستجوی این شرکت به زودی رقیبی جدی پیدا نخواهد کرد.

حتی اگر مایکروسافت بتواند برنامه‌های خود را انجام دهد و هوش مصنوعی چت جی پی تی ChatGPT را در موتور جستجوی بینگ پیاده‌سازی کند،

امپراتوری گوگل بعید به نظر می‌رسد که به این زودی‌ها سقوط کند.

مشکل این است که گوگل چندین دهه صرف فهرست کردن صفحات وب در اینترنت کرده است

و طیف وسیعی از سوالاتی که می تواند پاسخ دهد بی نظیر است.

در مقابل، ChatGPT تنها تا سال 2021 با یک مجموعه داده عظیم آموزش دیده است

و دانش آن در زمان منجمد شده است زیرا دسترسی به اینترنت وجود ندارد.

هوش مصنوعی چت جی پی تی چیست

هوش مصنوعی گوگل رقیبی برای هوش مصنوعی چت جی پی تی

از سوی دیگر، گوگل مدل های زبان گسترده خود را دارد و به بهبود هوش مصنوعی LaMDA ادامه می دهد.

با این حال، این شرکت می‌گوید که در حال حاضر قصد ندارد از هوش مصنوعی برای جستجو در وب استفاده کند، زیرا خطراتی وجود دارد.

گوگل همچنین در حال توسعه یک مدل palm (Pathways Language Model) با 540 میلیارد پارامتر است که سه برابر اندازه مدل زبان GPT-3 است.

که مانند هوش مصنوعی چت جی پی تی ChatGPT، این مدل می تواند چندین کار را انجام دهد.

به عنوان مثال، حل مسائل ریاضی، کدنویسی، ترجمه زبان برنامه نویسی C به پایتون،

خلاصه کردن متن و توضیح جوک ها. چیزی که حتی خود توسعه دهندگان را متعجب می کند این است که PalM می تواند استدلال کند، یا بهتر است بگوییم که PalM می تواند استدلال کند.

اورن اتزیونی از موسسه آلن برای هوش مصنوعی معتقد است که گوگل هرگز نباید دست کم گرفته شود.

با این حال، گوگل همچنان با این چالش بزرگ روبرو است که شرکت های رقیب آن را پشت سر نگذاشته اند و دائما در حال بهبود فناوری های خود هستند.

دیدگاه (4)

 1. sara
  6 بهمن , 1401 پاسخ

  واقعا شگفت انگیزه این Chat GPT برای ثبت نام شماره ایران تحریمه میتونید از سایت های رایگانی که شماره مجازی میدن یا سایت یکتا فالوور شماره مجازی بخرید قیمتشم ارزونه
  اخیرا تلگرام یک ربات داده وصله به chat GPT دیگه نیازی نیست هزیه هم بکنید t.me/LLMchat این ادرسشه

  • milad mohseni
   6 بهمن , 1401 پاسخ

   بله متاسفانه در حال حاضر با شماره های ایران نمیشه از ChatGpt استفاده کرد و باید با شماره مجازی اقدام به ساخت اکانت کرد

 2. مریم محمدی
  22 بهمن , 1401 پاسخ

  برای دسترسی به چت جی پی تی میتونین از giti.ai/fa استفاده کنین که فارسی هم پشتیبانی میکنه

  • پشتیبان وب یار سئو
   14 اسفند , 1401 پاسخ

   ممنون از نظرتون البته سایته خوده ما هم از این قاعده مستثنی نیس، فقط کافیه اون آیکون چت گوشه پایین سمت راست رو بزنید و سوالتون رو بپرسید

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

AI Chatbot Avatar
گفتگو با شخص حقیقی چت کن با من